Jantar kradnie serca nie tylko swoją wielowiekową historią i wyjątkowymi okolicznościami powstania. Nęci przede wszystkim swoim niezwykłym wyglądem. Może mieć barwę jasną, ciemną, brązową, żółtą. Może być przejrzysty lub nietransparentny. Można wymieniać niemal w nieskończoność. Wiele osób zachwyca się tą niezwykłą różnorodnością i cieszy oczy wyrobami z różnych rodzajów jantaru. Jednak ci, których miłość do tego “kamienia” zaczęła się niedawno, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego wielkiego bogactwa. Przygotowaliśmy więc krótki materiał, w którym opisaliśmy kolory i właściwości bursztynu!
Blog - pracownia jubilerska Tadeusz Dobkowski
Jantar, czyli skamieniała żywica drzew iglastych, już od starożytności była wykorzystywana do wyrabiania biżuterii. Zachwycający kolor, tysiące lat historii i zamknięte w środku fragmenty roślin rozbudzały wyobraźnię jubilerów i kradły serca całych pokoleń kobiet. Zapewne Twoja babcia miała sznur z jasnożółtych korali, które nosiła na szyi lub owijała wokół nadgarstka, prawda? Ale od jakiegoś czasu coraz mniej Pań sięga po biżuterię z jantarem. Czy w takim razie kolczyki i wisiorki z bursztynu nie są już modne? Czy można ciągle je nosić? A jeśli tak to do czego pasują? Nie martw się! Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z precjozami z jantaru, czytaj dalej. Podpowiemy Ci, co i jak!
Niewątpliwie jest to jeden z elementów polskiej kultury, który bezsprzecznie kojarzony jest z Bałtykiem oraz rodzimym przemysłem jubilerskim. Bursztyn, bo o nim mowa, to powszechnie występujący kamień szlachetny wykorzystywany od wielu wieków do tworzenia różnego rodzaju ozdób - naszyjników, pierścionków, wisiorków, kolczyków czy też bransoletek. Mimo wieloletniej obecności wyroby tworzone z “bałtyckiego złota”, jantaru lub amberu (z takimi nazwami można spotkać się często w kontekście bursztynu), nie wyszły z mody, a wręcz przeciwnie - stały się niezwykle popularnym dodatkiem stosowanym przy praktycznie każdym rodzaju stylizacji. Do czego więc pasuje biżuteria z bursztynem i z czym należy ją nosić?